Lepiej wyjść z długów w UK niż zdecydować się na powrót do Polski

Nie ma nic gorszego niż “schowanie głowy w piasek” i unikanie podjęcia działania. Zwłaszcza w przypadku długów, które z każdym dniem stają się coraz wyższe ze względu na rosnące koszty postępować oraz odsetki.

 

Warto tu od razu zaznaczyć, że w Anglii posiadanie długów nie jest czymś wstydliwym. Wierzyciele tacy jak banki, firmy pożyczkowe, Rada czy HMRC są tam bardziej skłonni do współpracy i negocjacji. Dlatego warto skorzystać z tej szansy, niż żyć w permanentnym stresie, obawiając się wizyty komornika czy też zatrzymania na lotnisku.

Wychodzenie z długów może być długim i trudnym procesem. Warto jednak szukać pomocy u specjalistów. Jednym z nich jest formalny układ z wierzycielami, który zatwierdza sąd rejonowy. Mowa tutaj o procesie zwanym IVA.

Inną opcją wyjścia z długów jest Debt Management Plan. Ten program pozwala wybrać, ile pieniędzy możesz przeznaczyć każdego miesiąca na spłatę swoich długów.

Negocjuje on ze swoimi wierzycielami, aby spróbować uzyskać niższą płatność lub całkowicie pozbyć się długu. Jeśli nie może osiągnąć porozumienia, może wynająć specjalną firmę, która zrobi to za niego. Jeśli nadal nie jest w stanie spłacić swoich długów, może być zmuszony do ogłoszenia upadłości.

Czytaj więcej: IVA – co to jest, jak działa?

Upadłość konsumencka

Kto może ją ogłosić?

Jeśli na stałe mieszkasz w Wielkiej Brytanii, pracujesz tam i płacisz podatki, możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Głównym założeniem jest, że Wielka Brytania musi być Twoim centrum interesów życiowych.

Proces

Aby rozpocząć procedurę upadłościową, musisz złożyć elektroniczny wniosek do sądu. Przy składaniu wniosku trzeba uiścić opłatę w wysokości 680 funtów. Koszty syndyka są również zawarte we wniosku. Sędzia w ciągu 28 dni będzie musiał podjąć decyzję o zatwierdzeniu lub odrzuceniu Twojego wniosku.

 

Jeśli sąd zatwierdzi wniosek, wyrok zostanie wysłany do syndyka. Zadaniem syndyka jest przyjrzenie się aktywom dłużnika i poinformowanie wierzycieli o upadłości.

Co dalej?

Jeśli dłużnik ma wystarczające dochody, aby nadal finansować potrzeby swoje i osób pozostających na jego utrzymaniu, syndyk może zdecydować się na opracowanie planu spłaty zadłużenia.

Plan ten nie może jednak obejmować okresu dłuższego niż 3 lata. Długość planu zależy od aktualnej sytuacji finansowej dłużnika. Przez kolejny rok od ogłoszenia upadłości finanse dłużnika podlegają kontroli syndyka. Jest to okres tzw. ograniczeń.

Po tym czasie informacje o upadłości są automatycznie usuwane z rejestru. Dotyczy to również wszelkich długów, które nie zostały spłacone z powodu ograniczeń majątkowych.

Szukasz pomocy? Skorzystaj z usług firmy specjalizującej się w oddłużaniu w UK: https://open-finance.co.uk


You may also like...